Jesteś tutaj > Strona główna > Jak wybrać LED- barwa światła

Jak wybrać LED- barwa światła

To co widzimy w pomieszczeniu i to, w jaki sposób je odbieramy, zależy miedzy innymi od BARWY ŚWIATŁA. Barwa światła to parametr opisujący między innymi tak popularne ostatnio źródła światła LED, dlatego zanim dokonasz wyboru źródła odpowiedniego dla swoich potrzeb, musisz dobrze zrozumieć ten parametr. 


Główna zasada jeśli chodzi o barwę światła mówi: światło chłodne działa na człowieka pobudzająco, ciepłe- relaksuje i uspokaja. Wybierajmy ostrożnie: zbyt zimne światło może "drażnić", a zbyt ciepłe usypiać i męczyć wzrok.


Fot. 1. Oświetlenie strefy pracy. Źródło. Dlaczego tak się dzieje?

"Białe" światło emitowane przez słońce czy żarówki jest w rzeczywistości mieszaniną wszystkich fal z widma widzialnego. Promieniowanie to obejmuje zakres fali elektromagnetycznej od 380 do 780nm. Dobrze znaną metodą rozszczepienia białego światła jest przepuszczenie go przez pryzmat.

Widmo otrzymane w wyniku rozszczepienia światła w pryzmacie przypomina tęczę. Można wydzielić w nim przedziały długości fal, które oko ludzkie odbiera jako wrażenie różnych barw: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Odpowiednie kolory można przypisać poszczególnym długościom fal.
Nie wszystkie długości fal są źródłem takiego samego stopnia jasności dla ludzkiego oka. Największa jasność, którą wyczuwa oko związana jest ze światłem zielonym (około 555 nm). Wynika to z czułości względnej oka. 

Światło białe możemy uzyskać w wyniku wymieszania świateł w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Możemy je także uzyskać wybierając diodę niebieską lub fioletową i stosując luinofor - jest to najczęściej stosowane rozwiązanie.

Biała barwa światła źródeł LED często opisywana jest parametrem o nazwie TEMPERATURA BARWOWA.

Innymi słowy, temperatura barwowa jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. Podawana jest w stopniach Kelwinach.  

Fot. 2. Oświetlenie strefy wypoczynku w hotelu. Źródło. 

Światło o niskiej temperaturze barwowej odbieramy jako ciepłe. Wraz ze wzrostem temperatury barwowej światło jest coraz bardziej chłodne.

Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:

    * temperatura barwowa poniżej 3300 K - barwa ciepła,
    * temperatura barwowa 3300 K - 5300 K - barwa neutralna,
    * temperatura barwowa powyżej 5300 K - barwa chłodna.

Przykładowo, światło świecy emituje światło o temperaturze barwowej 2000K, tradycyjna żarówka- 2700K, światło dzienne ma temperaturę 5000-5500K, a bezchmurne niebo zimą w południe ma temperaturę 20.000K


Wybierając źródło światła LED:
- do pomieszczenia w mieszkaniu czy domu, miejsc, w których ludzie mają odpoczywać- wybierz barwę ciepłą. Będzie uspokajać i nie zmęczy wzroku.
- do pomieszczeń o nowoczesnym charakterze, w których ludzie pracują, uczą się, czytają, do oświetlenia wnętrz komercyjnych, np. wystaw sklepowych, ekspozycji- wybierz barwę neutralną- nasz mózg odbiera je jak warunki panujące za dnia i zwiększa się jego wydajność.
- do oświetlenia wnętrz komercyjnych oraz do zastosowań specjalistycznych, np. w akwarystyce- wybierz barwę zimną- jest najbardziej zbliżona do barwy nieba w bezchmurny słoneczny dzień, wydaje się nawet mieć niebieski odcień.  


Fot. 3. Oświetlenie strefy pracy.Od lewej około 2700K, 4000K, 6500K. Źródło. 

A na zewnątrz? 
Do stosowania na zewnątrz, na przykład w ogrodzie, do podkreślenia szczegółów architektonicznych dobrze nadaje się światło o barwie chłodnej. Do oświetlenia roślin natomiast- ciepłej. W ogrodzie panuje dowolność wyboru barwy- w zależności od tego, jaki efekt plastyczny i jakie odczucie obserwatora chcesz uzyskać. 


Aktualności

Data: 02.04.2014
AQUA CONTRA zabezpieczenie przed zalaniem wodą mieszkania lub domu
AQUA contra  to system o najlepszych parametrach i funkcjonalnościach  zabezpieczenia domku przed zalaniem wodą na rynku krajowym.  System, który analizuje przepływ wody za pomocą wodomierza  z nadajnikiem impulsów na dwa różne sposoby mające różne  warianty algorytmu rozpoznania wycieku.
czytaj więcej
Data: 20.12.2013
Falowniki Schneider Electric Altivar 312 już dostępne w sklepie!
Uniwersalny i Niezawodny z nowoczesną komunikacją !
Gama przemienników częstotliwości Atlivar 31 jest zastąpiona gamą przemienników Altivar 312
czytaj więcej
Data: 18.12.2013
Wyłączniki silnikowe EATON
Wyłączniki silnikowe EATON mamy już w sprzedaży w bardzo dobrych cenach. Zapraszamy.
czytaj więcej